KONĚ NA PRODEJ ZDE! A ZDE!

Hafling

18. listopadu 2011 v 23:16 | Marťa
Původ
Hafling pochází z tyrolských Alp, přesněji z rakouské vesnice Haflingen (odtud také název) . Za zakladatele je považován hřebec El Bedavi, kterého dovezla v 19.stol. z Arábie rakouská hipologická společnost. Čtyři z krevních linií se odvozojí od synů, vnuků a pravnuků polokrevníka El Bedavi XXII., narozeného v rakousko-uherském hřebčíně Radovci (dnešní radauti v Rakousku). Pátá linie po 40 Willym, pravnuka Haflinga, potomka 249Folie (narozen 1874, otec arabský polokrevník, matka zemská horská klisna). Dnes je známo 7 linií (A,B,M,N,S,ST,W). Často se mu říká "blonďák z Alp".

[editovat] Typické vlastnosti

Hafling by měl být temperamentní, ale s bezproblémovým charakterem, konstitučně tvrdý a odolný, nenáročný, všestranný. Je to velmi učenlivý, nenáročný a přátelský kůň . Požaduje se od něj všestrannost, ochota k práci, vytrvalost a učenlivost. Je vhodný pro děti.
Srst je ryzá s bílou hřívou a ocasem, prokvetlost je nežádoucí, naopak vítané jsou odznaky na hlavě. Hafling měří 138-150 cm v kohoutku. Je mohutně stavěný, dobře utvářenou šikmější lopatkou. Jen hřbet poněkud delší, což ale není pro soumarského koně vždy na škodu. Má svalnaté harmonické tělo, ušlechtilou hlavu s velkýma očima a širokými nozdrami, nesmí mít klabonos. Hříva a ocas jsou vždy husté, dlouhé, barvou jako len, u některých koní mohou být dokonce krásně vlnité. Nezbytné jsou dobře stavěné, kvalitní nohy s výbornými kopyty. K mimořádné otužilosti a houževnatosti přispívá i horské podnebí, a proto se hříbata odchovávají na alpských pastvinách (říká se tomu alpung), kde čerstvé ovzduší zvyšuje funkci srdce a plic. Haflingové jsou také dlouhověcí, někteří jedinci se dožijí i čtyřiceti let.Italským příbuzným tohoto koně je Avelišský kůň,který je jen o trochu menší.
Využít se dá jako rekreační kůň, v zápřeži, ale i pro nižší soutěže drezury a parkuru u, obzvláště vhodný je i pro westernové disciplíny. Využít se dá do téměř všech zemědělských prací, k tahu, jako kočárový kůň. Ostudu si neudělá ani v nižších stupních endurance, military, je dobrý v hiporehabilitaci, ve voltiži, využívá se též pro začátečníky, zkrátka kůň, který se hodí na všechno.

[editovat] Chov

  • Klisna s dvoudenním hříbětem
  • Hřebec haflinga při předvádění
Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Hafling
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Samantha Samantha | 19. listopadu 2011 v 8:04 | Reagovat

hafling je úžasné plemeno :) už jen to, že jsem na nich jezdila :))

2 Terinka Terinka | 19. listopadu 2011 v 10:16 | Reagovat

Hafling je můjmiláček, hodně let jsem ho milovala, ale už ho mám na druhým místě, na prvním místě mám ČT. =P
Ale jinak mě moc nebaví tohle číst.. Kdyby si to aspoň psala svými slovy a nekopčila to z Internetu, tak bych to asi četla ale tohle mě fakt neba. To si můžu do vyhldávače zadat Haflinga..

3 Marťa Marťa | 19. listopadu 2011 v 10:56 | Reagovat

Moc nemám čáásek přidávat tak sem někdy něco dám a je to druhý článek za listopad ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama