KONĚ NA PRODEJ ZDE! A ZDE!

Lipica

11. listopadu 2011 v 12:53 | Marťa
Ahojky,když jsme jeli v létě z chorvatska tak jsme jeli přes Slovinsko možná víte že je tam město jménem Lipica.....
A táta se rozhodl že tam zajedeme ... No tak to byl úžasný zážitek :))) teď vám dám tady takový článek o Lipice

Vesnička Lipica se nachází v krasové oblasti, nedaleko italských hranic, ve slovinském regionu Primorska. Patří mezi oblíbené výletní cíle.Navzdory tomu, že je Lipica ve skutečnosti malá ves, je známá po celém světě díky hřebčínu, kde chovají lipicány.
Lipicánů je dnes na světě asi 4000, z toho 700 ve Slovinsku. Hřebčín už přivítal řadu známých hostů, v roce 2008 na příklad britskou královnu Elizabetu II.
Dnes je Lipica turistickým centrem, kde si můžete prohlédnout komplex stájí hřebčína v rámci prohlídky v několika jazycích. Také se zde můžete projíždět v kočáře, shlédnout drezuru nebo Španělskou jezdeckou školu.

Historie Lipice je spojena s Habsburky, kteří vládli velké části barokní Evropy. Po odchodu Turků v roce 1545 zůstal dvůr jednoho terstského biskupa zničen a opuštěn. Tohoto dvora se ujal arcivévoda Karel, třetí syn císaře Ferdinanda I Habsburského. Hřebčín Lipici zde založil v roce 1580. Základem chovu se stali španělští plnokrevníci, kteří pocházeli ze slunné Andalusie, a měli rádi suchou ostrou trávu. Těmto podmínkám vyhovovala krasová oblast. Arcivévoda kupoval koně také v Itálii, Německu, Dánsku a arabském světě. Jejich křížením vyšlechtil plemeno známé jako Lipicáni, podle místa chovu.

Tohle plemeno je malé robustní postavy se silným krkem a bílou srstí, kterou však získávají až mezi pátým a desátým rokem života. Stali se oblíbení kočároví a promenádní koně, vhodní také pro lekce jezdecké školy, díky ladnosti jejich pohybu, inteligenci, dobré pamětí, poslušnosti a učenlivosti. Za vlády Rudolfa II. se hřebčín stal císařskou stájí. Nejlepší lipicánští hřebci byli převáženi do Vídně, kde byli cvičeni pro drezuru ve Španělské jezdecké škole, založené v roce 1572.Hřebčinec prošel během své více než 400 let dlouhé tradice řadou nepříjemných situací. V roce 1805 byli za napoleonských válek přestěhováni lipicáni do Slavonie, kde zůstali v bezpečí po dva roky. V roce 1915 byli evakuováni do Laxenburgu a do Kladrub na příkaz císaře, když Itálie vstoupila do války proti centrálním mocnostem. Po rozpadu Rakouska-Uherska se chov rozdrobil do několika nástupnických zemí monarchie. Ve druhé světové válce odvedli stáda Němci do Hostouně na Šumavě. Při akci na jejich záchranu v roce 1945 se dostali až do Ameriky. Po válce je Američané předali Italům a Rakousku. Do Lipice se po válce vrátilo jen 11 koní. Potom se chovu už dobře dařilo a dnes můžete v Lipici spatřit na čtyři stovky Lipicánů.

Zdroj:www.lipica.org---http://slovinsko.adrialand.com/piran/vesnice-lipica.html
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Samantha Samantha | 11. listopadu 2011 v 13:28 | Reagovat

čtyři stovky?! MG to si děláš srandu? :D

2 Marťa Marťa | 11. listopadu 2011 v 14:40 | Reagovat

Ee když jsme to tam procházali tak říkali že jsou tam čtyři stovky :D

3 Marťa Marťa | 11. listopadu 2011 v 14:41 | Reagovat

Teda jako čtyři stovky koní :DD

4 Terinka Terinka | 13. listopadu 2011 v 19:34 | Reagovat

Jé, zrovna jsou tady u nás na návštěvě Slovinčani. Jako u některých žáků školy, oni tady dělaj takový ty tradice nebo co, nevím jak to říct.. XD

Byla si tam u těch lipicánů??
Týjo, to už je 400 let!!! 8-O
To jsem ale opravdu nevěděla,že jsouu ve Slovinsku! =)

5 Lucka Lucka | Web | 15. listopadu 2011 v 15:02 | Reagovat

wow, ja že sú žrebčíny s lipicanmi len v Rakúsku a švajčiarsku. Ty jo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama